Southeast K-9 Search and Rescue
Southeast K-9 Search and Rescue
"For The Son Of Man Came To Seek And To Save The Lost"  -Luke 19:10

Our Members























Board of Directors

President - Wanda Williams
Vice President - Scott Heltsley
Secretary - Chris Williams
Treasurer - Karen Anne Newton
Historian - Alan Trice
Chaplain - Tommy Steenrod


Command Staff


Director - Chris Williams          (Joint Operations)
Commander - Debbie Triplett (East TN Unit)
Commander - Scott Heltsle
y  (Kentucky Unit)
Captain  -
Tommy Steenrod    (Middle TN Unit)
Captain - Joel Brinkley            
Captain - Justin Cook

Lieutenant - Alan Trice
Lieutenant - Wanda Williams
Lieutenant - Gary Miller
Safety Officer - Kim Seward


General Membership

Chris Williams
Wanda Williams
Debbie Triplett
Scott Heltsley
Karen Newton RN
Tommy Steenrod
Joel Brinkley
Justin Cook
Devan Simpson
Alan Trice
Cari Cooper
Gary Miller
Kevin Turnage
Kim Seward
Todd Hardin
Jackie Johnson
Tiffany Overbey

Jodie Hardin
Cory Edwards
Pam Klins
Marshall Mickells
Rickey Alexander
Chris Cupps
Darla Bruns
Danny Elliott 2
Rickey Stosberg
Toby New
Bryan Balcom
Darrell Kessinger
Dr Dana Kollmann
Clayton Miller

Brent Thorward
Brianna Hill
Rachel Vanderhoof
Tara White
Tatiana Anderson
Joe Rose
Abdulrahman Alkatheeri
Stephanie Wexler
Jessica Siler
Hannah Yeich
Sydney Boone
Elizabeth Kurdirka
Maggie Smith


Specialties Team (K-9)

Coordinator - Debbie Triplett (HRD, USAR)
Handler - Chris Williams (Inactive HRD)
Handler - Jackie Johnson (Trailing)
Handler - Justin Cook (Mantracking, Trailing)
Handler - Joel Brinkley         (training)
Handler - Darrell Kessinger (training)
Flanker - Bryan Balcom
Flanker - Todd Hardin
Flanker - Wanda Williams
Flanker - Scott Heltsley


Specialties Team (SONAR & Underwater Imaging)

Sonar Tech - Scott Heltsley
Sonar Tech - Joel Brinkley


Specialties Team (Medical)


RN - Kevin Turnage
RN - Karen Anne Newton
NREMT - Kimberly Seward
EMT - Devan Simpson (training)
EMT - Cari Cooper (training)
TnEMR - Tommy Steenrod


Specialties Team (Forensic Analysis)

Lead - Dr Dana Kollmann
Law, Forensic Chem/Bio - Maggi Smith
General Investigative - Ofc Cari Cooper
Forensic Biology - Elizabeth Kurdirka
Psychology - Sydney Boone
Anthropology - Hannah Yeich
Forensic Chemistry - Jessica Siler
Forensic Chemistry - Stephanie Wexler
Forensic Chemistry - Abdulrahman Alkatheeri
Forensic Chemistry - Joe Rose
Forensic Chemistry - Tatiana Anderson
Criminology - Tara White
Criminology - Rachel Vanderhoof
Criminology - Brianna Hill
Criminology - Clayton Miller
Criminology - Brent Thorward

Specialties Team (Victims Advocate)


Karen Anne Newton RN
Rickey Alexander
Darrell Kessinger





Some names are mentioned more than once. Members mentioned with a specialty still fall into a greater category of Board, Command or Membership